ZAKOPANE. WYRZEŹBIONE. NAMALOWANE / ZAKOPANE. CARVED. PAINTED.

„Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane” 7 października 2023 – 31 marca 2024 

Wystawa „Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane” przybliża losy współtworzonej przez miejscowych i przyjezdnych osady pod Tatrami, która u schyłku XIX w. ze szczególną mocą zaczęła przyciągać elity artystyczne i intelektualne. Miejscowość wkrótce okrzyknięto „duchową stolicą Polski”, „polskimi Atenami”. Kilka dekad później Rafał Malczewski uznał Zakopane za „pępek świata”, a Witkacy dostrzegł w nim wytwórnię specyficznego polskiego narkotyku zwanego „zakopianiną”. Dowodów na artystyczny ferment w Zakopanem odnajdziemy wiele. To nie tylko teksty literackie, ale także obrazy i rzeźby.

Trzon zorganizowanej przez Muzeum Villa La Fleur wystawy stanowią międzywojenne rzeźby powstałe w środowisku zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego. W ich kubizujących formach poszukujemy śladów mitu niesamowitej góralszczyzny, opowieści o tatrzańskiej przyrodzie i ludziach gór. Ale też fascynacji nowoczesnością, sportem i ruchem.

Wystawa ukazuje, że chociaż Zakopane z uwagi na swoje położenie było enklawą, to jednak sposób myślenia artystów z nim związanych, którzy w swych pracach chętnie łączyli tradycje regionalne z nowoczesnymi formami, bliski był doświadczeniom awangardy paryskiej. Przekonuje o tym zestawienie rzeźb twórców inspirujących się i związanych z Podhalem, w tym ołtarza Bożego Narodzenia Jana Szczepkowskiego, z pracami artystów reprezentujących Francję na Międzynarodowej Wystawie Nowoczesnych Sztuk Dekoracyjnych i Wzornictwa Przemysłowego z 1925 r. Kwestię tę obrazują także „zako-paryskie” poszukiwania Augusta Zamoyskiego.

Opowieść o zakopiańskim genius loci współtworzy, obok wspomnianych rzeźb, blisko setka obrazów autorstwa najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej końca XIX i 1. poł. XX w., w tym m.in.: Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka czy Witkacego. Szczególne miejsce wśród wystawianych obiektów zajmują szeroko reprezentowane prace Rafała Malczewskiego – w tym jego najważniejsze kompozycje, takie jak „Deszcz” czy „Auto na tle zimowego pejzażu”. Całość dopełniają fotografie, rzemiosło i historyczne publikacje.

Pokaz prac ze zbiorów Marka Roeflera, wzbogacony został o dzieła z wiodących państwowych kolekcji muzealnych oraz kolekcji prywatnych. W efekcie w Muzeum Villa la Fleur można podziwiać ponad 300 związanych z Zakopanem obiektów.

Wystawa czynna w czwartki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-18:00.

Zakup biletów 

Informujemy, że wystawa zlokalizowana jest na poziomie -1 i jest dostępna tylko dla osób poruszających się samodzielnie po schodach

Zespół kuratorski / Curatorial team:

Paweł Drabarczyk vel Grabarczyk
Kurator generalny

Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Współautorstwo koncepcji wystawy

Maria Muszkowska
Współautorstwo koncepcji wystawy

Artur Winiarski
Współpraca merytoryczna

Współpraca: Julia Materna, Zofia Miecznikowska, Magda Puchalska

Patronat wystawy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Patronat medialny: artinfo.pl 

Partner wystawy: Dantex 

 

Villa la Fleur

Szpitalna 14/16

05-510 Konstancin-Jeziorna

www.villalafleur.com

https://www.facebook.com/villalafleurkonstancin

e-mail: info@villalafleur.com

tel.: +48 22 578 41 77

tel.: +48 532 437 501