Nathan Grunsweigh (1880-1956)

 

 

 

NATHAN GRUNSWEIGH

MISTRZOWIE ÉCOLE DE PARIS

VILLA LA FLEUR

Konstancin-Jeziorna  

16 maja – 31 grudnia 2020

Kurator: Maria Muszkowska

Wystawa “Nathan Grunsweigh” w Muzeum Villa la Fleur prezentuje prace  jednego z najbardziej charakterystycznych polsko-żydowskich pejzażystów początku XX wieku. Wystawa z okazji 140. rocznicy urodzin malarza ukazuje przekrój jego twórczości; począwszy od powstałych w pierwszych dekadach XX wieku pejzaży, zdradzających wpływ sztuki naiwnej i Paula Cézanne’a aż po ekspresjonistyczne realizacje z ostatnich lat życia, naznaczone piętnem doświadczeń wojennych.

Nathan Grunsweigh (1880–1956) był żydowskim malarzem urodzonym w Krakowie. Zaraz po urodzeniu chłopca rodzina przeprowadziła się do Borysławia, położonego na terenach powiatu drohobyckiego (ówcześnie pod zaborem austriackim, obecnie są to tereny Ukrainy). Od 1893 roku Grunzweigowie mieszkali w Antwerpii, gdzie rodzina utrzymywała się z handlu diamentami. To właśnie tutaj Grunsweigh odbył edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych.

W 1908 roku Grunsweigh wyjechał do Paryża, gdzie podążając śladami Maurice’a Utrillo, portretował malownicze krajobrazy stolicy. W swojej twórczości stronił od wielkomiejskich bulwarów, koncentrując się na wąskich, stromych uliczkach. Przywodzące na myśl pocztówki precyzyjne kompozycje Grunsweigha znalazły uznanie w oczach wielu współczesnych artyście krytyków sztuki i poetów, w tym promującego twórczość malarzy żydowskich pisarza Gustave’a Kahna. Cieszące się dużym uznaniem prace Nathana Grunsweigha z biegiem lat popadły niestety w zapomnienie. 

Monograficzna wystawa w muzeum Villa La Fleur przywraca artyście należną mu pozycję.

Ekspozycja prezentuje ponad 50 obrazów ze zbiorów Muzeum Villa la Fleur oraz polskich kolekcji prywatnych. Pokaz wzbogacony został o prace Mojżesza Kislinga, Henryka Haydena i Adolfa Federa.