Henryk Epstein (1891 Łódź – 1944 prawdopodobnie KL Auschwitz)

HENRYK EPSTEIN

MISTRZOWIE ÉCOLE DE PARIS

VILLA LA FLEUR 

ul. Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna  

17 września – 31 grudnia 2015

Kurator: Artur Winiarski

Wystawa „Henryk Epstein” [Henri / Chaïm Epsteina] (1891–1944) w Muzeum Villa la Fleur prezentuje prace jednego z najbardziej utalentowanych artystów współtworzących paryską bohemę artystyczną Montparnasse’u. 

Urodzony w Łodzi, przez większość życia mieszkał i prowadził pracownię w słynnej kolonii artystów La Ruche. Tam poznał między innymi Pinchusa Krémègne’a i Michela Kikoïne’a. Zaprzyjaźnił się także z  Amedeo Modiglianim, Chaïmem Soutine’em oraz Mauricem Utrillo.

\We wczesnej fazie twórczości Epstein sięgał do dorobku fowistów i kubistów, by następnie skierować swoje malarstwo w rejony ekspresjonizmu. Jego twórczość została wcześnie zauważona przez legendarnego krytyka Gustave’a Coquiota. W latach dwudziestych artysta zasłynął jako wybitny ilustrator książek Coquiota, a następnie Bonardiego. Cechowała go szczególna umiejętność interpretacyjna, zabarwiona humorem i ironią. Pod koniec lat trzydziestych artysta osiedlił się w położonej nieopodal Paryża miejscowości Épernon.

Pierwsza wystawa monograficzna Henryka Epsteina w jego rodzinnym kraju jest zarazem zapisem malarskich wypraw artysty, odkrywającego bogactwo francuskiej prowincji. W tych wędrówkach towarzyszą mu owerniaccy pasterze z kurami, krowami i kozami; targowi przekupnie z Owernii i Pirenejów Atlantyckich. Portowe ulicznice Marsylii, korsykańscy i bretońscy rybacy, na płótnach Epsteina doskonale wpisują się w koloryt lokalnego pejzażu. Biegłość rysunkową artysty można podziwiać na kartach szkicowników, a znakomitą umiejętność operowania światłem i kolorem na licznych akwarelach i obrazach olejnych.

Wystawa Henryka Epsteina, wzbogacona o płótna Michela Kikoïne’a i Pinchusa Krémègne’a, zorganizowana została w oparciu o kolekcję Marka Roeflera oraz prywatne zbiory z Polski i Francji.

Patronat medialny: