Adrienne Górska (1899 Moskwa – 1969 Beaulieu-sur-Mer)

Adrienne Gorska de Montaut urodziła się jako Adrianna Górwik-Górska w Moskwie w 1899 roku. Rewolucja październikowa zmusiła ją do opuszczenia Rosji w 1919 roku. Osiadła w Paryżu, gdzie studiowała w prywatnej szkole École Speciale d’Architecture na Montparnassie i jako jedna z pierwszych kobiet otrzymała tam dyplom architekta w 1924 roku.

Była siostrą malarki Tamary Łempickiej, a aranżacja wnętrz paryskiego apartamentu siostry była najwcześniejszą znaną realizacją Adrianny. Od lat 30. XX wieku Gorska pracowała w pracowni architektonicznej Molinié et Nicot, gdzie też poznała swojego przyszłego męża, także architekta – Pierre’a de Montaut. W późniejszych latach wspólnie realizowali modernistyczne projekty, zwłaszcza budynków kin i sal projekcyjnych. Małżeństwo de Montaut pracowało nad projektem kina w Warszawie.

Adrianna pracowała także nad polskim pawilonem na Wielkiej Wystawie Sztuki i Techniki w 1937 roku, zaprojektowanym przez czołowych polskich architektów tego okresu – Bohdana Pniewskiego, Stanisława Brukalskiego, Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Od 1932 roku była członkinią Francuskiego Związku Artystów Modernistycznych.

Po drugiej wojnie światowej Adrianna Gorska projektowała niewiele. Zmarła w 1969 roku.