HENRI HAYDEN
MISTRZOWIE ÉCOLE DE PARIS
VILLA LA FLEUR
Konstancin-Jeziorna
20 września – 31 grudnia 2013
Kurator: Artur Winiarski
Serdecznie zapraszamy na wystawę czasową z cyklu Mistrzowie Ècole de Paris – „Henryk Hayden” , prezentującej zbiór obrazów i szkiców z kolekcji Marka Roeflera, a także innych kolekcji prywatnych.
W latach 1912–1914 Hayden rozwijał swoje zainteresowania kompozycją przestrzenną obrazu idąc śladami wielkiego artysty Paula Cézanne’a. Prace powstałe w tym okresie, charakteryzują się kanciastą linią oraz geometryzacją form, a także zastosowaniem nakładających się na siebie planów kompozycyjnych. Najważniejszym obrazem z tego okresu jest kompozycja Gracze w Szachy (1913), wystawiana na Salonie Niezależnych w 1914 roku. Na początku drugiej dekady XX wieku obrazami Haydena zainteresował się kolekcjoner i marszand Charles Malpel. W 1914 roku Malpel nabył niemalże wszystkie jego obrazy znajdujące się w atelier, a także podpisał kontrakt z artystą na kolejne realizacje. Po wybuchu I wojny światowej ich współpraca zakończyła się.
W latach 1915–1916 w konsekwencji wcześniejszych poszukiwań, malarstwo Haydena zbliżyło się do kubizmu. Artysta podpisał kontrakt z marszandem kubistów Léonce Rosenbergiem, dołączył do grona twórców tworzących w duchu syntetycznego kubizmu. Do grona bliskich znajomych Haydena dołączyli wówczas Juan Gris, Pablo Picasso i Jacques Lipchitz.
Na początku lat 50. malarstwo Haydena uległo całkowitej metamorfozie w następstwie częstych wyjazdów w region Marny i Sekwany. Hayden tworzył wówczas pejzaże i martwe natury, posługując się płaską, wyrazistą plamą barwną. Jego malarstwo sytuowało się na zbiegu figuracji i abstrakcji. W pejzażach kolejnych dekad kolor przejął naczelną rolę w obrazach, budował ich przestrzeń, a nawiązująca do rzeczywistości forma stawała się coraz bardziej syntetyczna.
Od początku XX wieku malarstwo Henryka Haydena cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego obrazy znajdują się w licznych instytucjach muzealnych na terenie: Francji (Musée National d’Art Moderne, Centre Pompidou; Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris; Musée d’art et d’histoire du Judaïsme; Musée des Beaux-Arts de Lyon; Musée d’Art Moderne de Troyes; Musée des Beaux-Arts de Nantes), Wielkiej Brytanii (Tate Gallery) oraz Polski (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach).
Patronat medialny wystawy: