Maurice Mendjizky (1890 Łódź – 1951 Saint-Paul-de-Vence)

MAURICE MENDJIZKY 

MISTRZOWIE ÉCOLE DE PARIS

VILLA LA FLEUR

 ul. Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna  

19 września – 31 grudnia 2014

Kurator: Artur Winiarski

Sylwetka twórcza Maurycego Mędrzyckiego [Maurice Mendjizky] (1890-1951) jest stosunkowo mało znana w Polsce. Artysta, który urodził się w Łodzi, większość swojego życia spędził w Paryżu i na Południu Francji.

Mędrzycki zasłynął jako znakomity portrecista. Jego pierwszą muzą, a także partnerką w latach 1918–1921, była Alice Ernestine Prin, znana później jako Kiki de Montparnasse. Na wystawie eksponowane są wczesne portrety Kiki, jedne z jej najwcześniejszych i zarazem najciekawszych wizerunków słynnej muzy Montparnasse’u. Warto zanznaczyć, że obok Mendjizky’egi jej portrety malowali także m.in.: Kisling, Van Dongen, Foujita. Wizerunek Kiki popularyzował także jej późniejszy partner, amerykański fotograf Man Ray.

Zadebiutowawszy na indywidualnej wystawie w Galerie Lorenceau w 1920 roku, Mędrzycki zdobył bardzo pochlebne opinie. Katalog wystawy wstępem opatrzył André Salmon. Niedługo potem artysta zdecydował jednak porzucić Paryż stojący u progu Les Années folles. Mędrzycki wyjechał na Południe Francji, odwiedzając m.in.: Cagnes, Niceę oraz Saint-Paul-de-Vence. Malując w odosobnieniu, artysta wykonał dziesiątki znakomitych pejzaży, które zbliżały jego twórczość do najlepszych tradycji ekspresjonistycznych. W nich też odnajdziemy fascynacje artysty postimpresjonizmem.

Ostatnim akordem twórczym Mędrzyckiego był cykl zatytułowany Hołd dla bojowników i męczenników getta warszawskiego. Czarno-biała elegia, na którą złożyło się 31 prac wykonanych tuszem, została bardzo przychylnie zrecenzowana przez przyjaciela artysty Pabla Picassa, który pisał, iż jest to: „prawdziwa symfonia patetyczna czerni i bieli”

Owa symfonia zainspirowana była jednak tragicznymi wydarzeniami. Tuż przed wyzwoleniem Nicei w 1944 roku został zastrzelony przez hitlerowców starszy syn artysty Claude.

 

Niniejsza wystawa jest pierwszą monograficzną ekspozycją artysty w Polsce.  Jest zarazem owocem współpracy z rodziną artysty oraz prywatnym muzeum  w Paryżu Musée Mendjisky-Ecoles de Paris.

Patronat medialny wystawy: