Home
PDF Drukuj Email

REWOLUCJA W MODZIE. KOBIETA NOWOCZESNA LAT 20-TYCH

 Specjalne wydarzenie: Sobota 22 września godzina 12.00 


   

1920

Chciałabyś się przenieść w lata 20.? Dołącz do nas podczas specjalnego wykładu i pokazu mody strojów z kolekcji  kostiumograf Zuzanny Markiewicz. Chętne przedstawicielki płci pięknej zapraszamy do aktywnego udziału w pokazie - przymierzenia ubiorów inspirowanych krojami Szalonych lat 20. oraz sesji zdjęciowej, której wyniki opublikujemy na naszym fanpage’u.

 

Zapraszamy serdecznie 22.09 (sobota) w godzinach 12.00-14.00.

Wykład specjalny Zuzanny Markiewicz  REWOLUCJA W MODZIE. KOBIETA NOWOCZESNA LAT 20-TYCH


Wydarzenie towarzyszy wystawie “Kobiety Montparnasse’u” zorganizowanej przez Villa la Fleur. Obowiązuje standardowy bilet wstępu na wystawę 15 zł/os.

 

Opis wykładu:

Wykład podejmuje zagadnienie nowoczesności z punktu widzenia kobiety. Tradycja estetyczna XIX wieku wobec zmian społecznych, politycznych i cywilizacyjnych, wyczerpuje się dając pole zjawisku mody. Rygorystycznie określony kanon piękna ubioru, dostępny dotąd jedynie arystokracji, zostaje uwolniony i przechodzi w wymiar życia codziennego. Charles Baudelaire właśnie w modzie dostrzeże odzwierciedlenie nowego rodzaju piękna – dynamicznego, zmiennego, a zarazem zawierającego element nieskończoności. Ubiór staje się formą ekspresji, manifestacji osobowości i formą sztuki. W tym przewartościowanym świecie pojawia się postać kobiety nowoczesnej – radykalnie odrzucającej opresję gorsetu i manifestującej własną tożsamość. Kobiecość zaczyna być definiowana na nowo i dopełniana przez wyrafinowaną i zmysłową estetykę ubioru.  

 

O Zuzannie Markiewicz

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Posiada tytuł doktora filozofii. W swojej twórczości łączy oba obszary projektując kostiumy filmowe, operowe, teatralne i musicalowe. (m.in. "Rigoletto" reż. P. Bosisio, "Les Miserables" reż. Z. Macias, "Wiele Demonów" reż. M. Grabowski, "Kto nie ma, nie płaci" reż. P. Bikont, "Martin Luther. The idea that change the world" reż. D. Batty)

                                     dame

 

 

 

posterkm 


Wystawa „Kobiety Montparnasse’u” opowiada o artystkach i muzach, emigrantkach żyjących i tworzących w Paryżu w pierwszej połowie XX w.; kobietach bohemy w czasach emancypacji zarówno artystycznej, jak i obyczajowej. Jej narracja pragnie opowiedzieć o tym burzliwym okresie w dziejach z odmiennej niż dominująca perspektywy: nie poprzez nowoczesne postawy artystyczne, lecz z punktu widzenia formułującego się wówczas na ich tle głosu kobiet.

Towarzysząca obchodom 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych wystawa jest okazją z jednej strony do przywołania perspektywy kobiet herstorii, z drugiej zaś do refleksji na temat pozycji emancypantek w środowisku École de Paris. Pokaz prac z kolekcji Marka Roeflera wzbogacony został o eksponaty z kolekcji prywatnych oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Szczególne miejsce wśród prezentowanych obrazów przypada realizacjom Tamary de Łempickiej, której twórczość, kariera artystyczna i życie prywatne ucieleśniały ideę wolności i równości płci. Na wystawie można oglądać również prace artystek takich jak Alicja Halicka, Mela Muter, czy Zofia Stryjeńska; a ponadto: Ksenia Bogusławska-Puni, Olga Boznańska, Esther Carp, Alice Hohermann, Nathalie Kraemer, Sonia Lewitska, Sara Lipska, Mewa Łunkiewicz-Rogoyska, Maria Marevna, Stefania Ordyńska, Chana Orloff, Zofia Piramowicz, Valentine Prax, Zofia Szymberska, Olga Slom. Całość dopełniają wizerunki najważniejszych muz-emancypantek XX w. w tym „królowej Montparnasse’u” Kiki, Aïchy Goblet, Misi Godebskiej i Heleny Rubinstein.


Najbliższe daty otwarcia muzeum:


20.09.2018 (czwartek) - w godzinach 10.00-16.00

22.09.2018 (sobota) - w godzinach 10.00-16.00

27.09.2018 (czwartek) - w godzinach 10.00-16.00

29.09.2018 (sobota) - w godzinach 10.00-16.00